Bloog Wirtualna Polska
Są 1 278 742 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zmiana adresu!

wtorek, 18 września 2012 13:05

Ciągłe problemy z tym 'bloogiem' doprowadzały mnie do szaleństwa więc po cichu i bezboleśnie przenoszę się gdzie indziej. Wszystkie wpisy i zdjęcia przeniosłam już dawno więc mogę już oficjalnie oznajmić - nowy adres to:


www.krajkowo.blogspot.com

 

Jest ładniej, łatwiej, bezproblemowo. Koniec kropka! 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Na szybko

środa, 04 kwietnia 2012 16:42

Korzystając z chwili przedświątecznego relaksu dodaję zdjęcia obszycia Maćka i zamówienia. Zamówienie wpadło trafem i jak się okazało zmobilizowało do zaprojektowania nowego wzoru - czyli przedstawiam państwu Wrocław XIIIW. i insze pierdoły ;)

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Krajki krajeczki!

piątek, 17 lutego 2012 18:08


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Kołowrotek, raz!

wtorek, 07 lutego 2012 12:51

Jak na prawdziwą Wełnicę przystało postanowiłam dalej iść w stronę przędzenia i od babci wyprosiłam kołowrotek. Jest jeszcze w stanie renowacji - bardzo mu potrzebnej bo był ledwo żywy, ale już sprawdziłam czy będzie działał. I działa. Nie w 100% tak jak powinien ale to chyba kwestia braku jednej części która służyłaby do wprawiania w ruch albo samej szpuli albo samego wrzeciona, żeby nić nie tylko się skręcała ale i nawijała od razu. Mimo wszystko da się to obejść i uprzędłam już nieliczną, bo nieliczną, ale połowę swoich zapasów czesanki. a może niedługo będę robić krajki z własnoręcznie przędzonej wełny? 
Efekty przedstawiam tu:


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Nowości

piątek, 03 lutego 2012 7:37

Widać, że wolny czas trochę mobilizuje do pracy. Pierwsza standardowa 'birka' a drugie to coś co ostatnio udało mi się rozkminić. Teraz pracuję nad podobną, szerszą, więc może jutro będzie kolejne zdjecie.

 


Podziel się
oceń
2
0
Tagi: krajki

komentarze (7) | dodaj komentarz

Trochę przestoju.

czwartek, 19 stycznia 2012 17:08

Generalnie zaniedbałam trochę aktualizację - wiadomo praca, studia itp. itd, a robić kiedyś trzeba ;] Także co ostatnio nowego u mnie się pojawiło zaraz będzie poniżej, a tymczasem nowa wełenka przybędzie jutro więc można pracować dalej ;D

 

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Dwustronne

poniedziałek, 05 września 2011 8:14

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

środa, 27 lipca 2011 21:42


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Przygotowania

sobota, 16 lipca 2011 16:02

Przygotowując się na Norwegię naprawiłam w końcu moje człapaki które od dłuższego czasu wołały o pomstę do nieba i zajęłam się mnóstwem inszych głupot które szykuję na kram. Zamówienia krajkowe lecą i lecą [niedługo wstawię zdjęcie krajki dla Adriana] a tymczasem robię bransoletki dla turystów i filcowe mydełka ;) No i oczywiście - przędę!

 

 

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Syrop z szyszek.

piątek, 08 lipca 2011 18:02

Pomijając wszelkie przeciwności krajkowania jak brak wełny i lenistwo - nadal coś robię! Mimo rozciętego do mięsa palca M. i mimo mojej obolałej dłoni powstaje właśnie syrop z szyszek ;D Straty w ludzich są tak wielkie, bo nie przewidzialam, że młode szyszki i tak będą tak twarde, że z ledwością da się je kroić.

 

Ale ale - efekt jest, bo szyszki sok puszczają a tymczasem zdjęcia z przygotowań do pozyskiwania soku:

       


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Przędzenie na wrzecionie

czwartek, 07 lipca 2011 21:11

Jako że od Wolina zeszłego roku chorowałam na wełnę czesankową i filcowanie, tak też w końcu po naprawdę długim okresie oczekiwania i decydowania się, taką wełnę zakupiłam. Nie jest to drogi interes - za jeden 'motek' ważący w aukcji na której kupowałam 50g kosztował coś ponad 3zł. Moje obawy odnośnie tego ile faktycznie to 50g filcu zajmuje na szczęście się nie sprawdziły - 50g objętościowo to mniej więcej moje dwie drobne dłonie ^^, które na ścisk ledwo są w stanie objąć jeden motek, także całkiem sporo jak mi się wydaje. Niemniej jednak zapobiegliwie zamówiłam czesanki więcej niż by mi się wydawało, że będę potrzebować. Czesanka przyszła, każdy motek jest oddzielny, dwa kolory [naturalny i brązowy] są dokładnie takie jakie być powinny a sama wełna miękka i delikatnie tylko gryząca.
Co nastąpiło później?
Na youtubie zupełnie przez przypadek trafiłam na filmik z Chudowa bodajże pokazujący kobitkę przędącą wełnę. I jak to u mnie - zapaliła mi się lampka i stwierdziłam, że skoro mam wełnę to brakuje mi tylko wrzeciona i mogę zaczynać prząść. Tu jak z nieba spadł mi Ingwar, który po powrocie z wyjazdu usłyszawszy wcześniej o moich prząśniczych zapędach przywiózł ze sobą wrzeciona. Z ogromnym zapałem z miejsca je zakupiłam i postanowiłam że jak tylko wrócę do domu zacznę działać. I stało się tak jak zwykle z początkami bywa. :D Okazało się, że trzeba szukać, czytać i kombinować.
Zaczęłam sposobem.
Jako, że prawie na wszystkich stronach instruktażowych jakie trafiałam wrzeciona miały na końcu haczyk, który zupełnie zmieniał charakter i kierunek przędzenia, postanowiłam (a raczej postanowiliśmy, bo do przenoszenia tekstu czytanego i widocznych zdjęć na rzeczywistość pomocny był mi wielce Kędzior) sobie conieco uprościć. - Moje wrzeciono nie posiada haczyka (co w sumie oczywiste) więc zamiast niego zastosowaliśmy dodatkowy węzeł. Ale od początku:
Nitkę pomocniczą (dowolnej, wygodnej długości) zawiązaliśmy w pętlę, którą to przywiązaliśmy ponad glinianym przęślikiem (od strony dłuższej osi wrzeciona) natomiast pozostałą część pętli w miejscu gdzie powinien być haczyk (pod przęślikiem na końcu osi) związaliśmy tak, by pętla trzymała się osi ale reszta jej nadal zwisała swobodnie w dół. Co później: wyciągamy z czesanki jakieś, podobającej się nam grubości włókna, które przekładamy przez pętlę i składamy z resztą tych włókien tak by się zaczepiła. Dalej już sama frajda czyli zaczynamy prząść pierwszy fragment. Łapiemy za dłuższą część osi wrzeciona i trzymając w jednej ręce to a w drugiej naszą wełnę przyczepioną do nici pomocniczej delikatnie turlamy wrzecionem po udzie żeby nadać nitkom skręt i by mocniej się o siebie zaczepiły. Gdy już uprzędziemy pierwszy fragment wyciągamy z czesanki kolejne włókna by to przedłużyć. Gdy powstanie nam trochę włóczki odczepiamy nić pomocniczą spod przęślika - ale nie odczepiamy od włóczki! i zaczynamy skręcać to co powstało ponad przęślikiem. I dalej przędziemy już z drugiej strony wrzeciona, czyli tak jak być powinno. Ruch obrotowy można nadać wrzecionu albo poprzez szybki skręt palcami na czubku wrzeciona, albo tak jak to w początkowej fazie tworzenia nici - szybkie przeturlanie wrzeciona po udzie i puszczenie go, by kręciło się dalej już własną siłą.A! co ważne! - nić musi kręcić się ciągle w tę samą stronę więc warto by było zapamiętać, w którą kręci się wrzeciono :)

 

     

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

wtorek, 28 czerwca 2011 20:11

Tak w przybliżeniu na wzory które ostatnio zrobilam ;)

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Siedem i osiem

środa, 15 czerwca 2011 18:21

Ciech. daje o tyle dużo możliwości, że mam wolne i cały czas poświecam krajkom. Żółta powstala w dwa dni, brązowa robi się dzień drugi i też już po malutku widać koniec. Mówiąc krótko: jest fajnie ;)

 

 

 

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Kombinatoryka

czwartek, 09 czerwca 2011 17:21

Już po maturze, już sezon rozkręcony na dobre, już zamówienia ruszają pełną parą, już sprężam się do roboty ;)

 

Koszula dla M. uszyta w całości ręcznie w 2 dni, zielona krajka (poniżej) z którą męczyłam się niemiłosiernie prawie przez 2msc, albo i więcej też skończona a tymczasem siedzę nad Birką. Póki co mam 3,40m. W planach jest 5m ale takim tempem myślę, że bardzo szybko to skończę.

Dalej już same przyjemności, bo Osada, Drohiczyn i inne odtwórcze plany z Norwegią włącznie ;) Najdłuższe wakacje życia póki co spędzam naprawdę pracowicie, mam nawet listę rzeczy które musze jeszcze zrobić ^^. Pomijając już listę zamówień, na której jedna osoba czeka na swoją krajkę już od Wolina zeszłego roku. Cieszę się jedynie, że czeka nadal i to nad wyraz cierpliwie. Ale ale! Skończę Birkę i biorę się za te swasty. To będzie pierwszy dwustronny projekt, miejmy nadzieję, że udany.

Szczęściem nie muszę się martwić, że na czas pracy nad Przemysławową krają warsztat stanie w miejscu - odkąd M. podłapał fach zawsze cośtam się robi. Obecnie pracuje nad beżowo-brązową krajką na pas.

Co do krajki poniżej - wzór jest jedną wielką kombinatoryką. Miało być zupełnie inaczej, ale że mi się spodobalo i z daleka wygląda na swasty to tak już zostało.

Tylko dlaczego ja tak lubię te krajki jak już są skończone a jak je robię to klnę na nie jak szewc? ;D

 

 

 A. Ostatnio zachorowałam na filc. Dzisiaj zamawiam czesankę, a przy pierwszej wolnej okazji zabieram się do robienia czapy i kapci. I jeśli M. postanowi zrobić mi wrzeciono, to zabiorę się za przędzenie wełny! Ha! Będzie się działo ;)


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Chorobowo.

czwartek, 07 kwietnia 2011 13:42

Choroba rozłozyła mnie totalnie. Nie mam siły na nic, ledwo siedzę i ledwo piję gorące mleko. Przez to wszystko nie bylo nawet czasu pisać o aktualnościach... Więc w wielkim skrócie - Już jakiś czas temu przywitaliśmy na Osadzie wiosnę i odbył się pierwszy obrządek na cześć Roda. Sprawdziliśmy jak działa nasza nowa 'kuchnia polowa' (ognisko główne + mniejsze zaraz obok zrobione na stałe z kamieniami przystosowanymi pod patelnię) i zobaczyłam efekty kilkutygodniowej ciężkiej pracy jaką włożyliśmy (a tak właściwie Panowie, którzy niezmordowanie co weekend pracowali na Osadzie) nad zbudowaniem pierwszej ziemianki, którą miejmy nadzieję niedługo uda się wykończyć. Nie mam niestety zdjeć jak wygląda sama na wpół skończona ziemianka ale poczęstuję was pejzażami jakie rozciągają się wokół:

 

 

Zdjęcia robione były zaraz po tym jak zszedł z pól ostatni śnieg. Zresztą. Cała wyprawa miała być wyprawą wiosenną a nieoczekiwanie rano zaskoczyła nas biała kołderka na trawie. No nic. Z wyprawy nic w sumie nie wyszlo, ale przynajmniej obrządki były.

 

Więc tak na koniec zdjęcie już stricte z samej Osady:

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

poniedziałek, 21 marca 2011 20:12

No i sezon oficjalnie się rozpoczął. Ostara była, także wyczekiwać tylko aż wyjazdy zaczną się niemalże co tydzień. Póki co jest dobrze i nie dobrze. Dobrze, bo praca jakoś się tam kręci i przygotowania do egzaminów też, no ale - krajka jak stała tak stoi. Brakuje może 1,5m i trochę czasu. Owijacze dla Mężczyzny czekają aż kupię len i będę miała większy zapas, no i krajki na owijacze... No niestety. Coś kosztem czegoś. Koszula wykończona, kaptur dzisiaj również w stanie dokonanym, z zamówieniami jestem na zero czyli sezon martwy jak najbardziej spożytkowałam w całości.

 

Póki co są plany jedynie na kilka birkowych czapek, owijacze, krajki do nich i dokończenie fartuszka na sprzedaż. A w momencie kiedy będę w 150% na zero ze wszystkim, kiedy mój mężczyzna będzie miał kilogramy cierpliwości do mnie, gdy postanowi mi prać i gotować, żebym o nic nie musiała się martwić przez bite dwa dni - wtedy wezmę się za odwlekany już 3 rok projekt krajki gigant snartemo.

Tymczasem odgrzewany kotlet który czeka na kupca:


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Czwarta.

piątek, 18 marca 2011 20:54


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Birkowa.

wtorek, 01 marca 2011 15:52

Wzór z Birki. Narobilam się tego w sumie 10m. 100% wełna z merynosów. Powstaly i sprzedały się z tego 3 paski i jedno obszycie, także praca się opłacała i zostalam bez żadnych resztek i skrawków. ;)

 


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Leszowa.

wtorek, 01 marca 2011 15:30

Nowy projekt wciągnął mnie wczoraj na tyle, że wieczorem nie było nawet czasu, żeby na moment przysiąść i cokolwiek napisać. Zostalo mi jeszcze jakieś 2m roboty, ale myślę, że szybko będę mogla zamieścić tu efekty swojej pracy ;) Póki co częstuję Was kolejnym odgrzewanym kotletem. Przyjdzie wiosna, zaczną się kolejne nowe projekty to i nowe rzeczy będę zamieszczać.

 


Podziel się
oceń
0
0
Tagi: krajki

komentarze (13) | dodaj komentarz

Pierwsza.

niedziela, 27 lutego 2011 20:19

Jest i długo planowany blog, zimy ciąg dalszy i choroba, która odbiera siły i chęci na cokolwiek. Blog z grubsza poświęcony będzie krajkom i odtwórstwu - a co z tego wyjdzie to zobaczymy. Póki co poczęstuję Was jedną z pierwszych krajek, które zrobiłam.

 


Podziel się
oceń
3
0
Tagi: krajki

komentarze (8) | dodaj komentarz

sobota, 17 marca 2018

Licznik odwiedzin:  10 396  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O mnie

W wielkim skrócie pasjonatka wczesnego średniowiecza, szycia, tkactwa i inszych form kreatywności jak śpiewanie czy pisanie;) Ponadto mol książkowy i wielbicielka Rudego Szczęścia.
Wykonuję na zamówienie krajki tabliczkowe,więc pytać, zamawiać! ;)
jorunn.ulfbjorns@gmail.com

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl